Masthead header

Saturday Savings – Going Organic?

This week I shopped Thursday night. By the time I got home and got everything into the house it was almost 9pm. I decided right then and there to take a Saturday Savings break for a couple of weeks. My deals this week weren’t amazingly exciting and I won’t shop much (if at all) next week. Feels good to take a break 🙂

I do need the help of my readers though! I’m reading an interesting book right now by Jillian Michaels of The Biggest Loser.
I’ve always been skeptical about the importance of buying Organic and All Natural foods but this book is changing my tune. So Thursday night while I was shopping I strolled through the Organic/Natural section at HyVee and took note (literally – I had a pen and notebook) of prices. Ouch. $6 for Organic milk?! I pay $2.35 for “regular” milk right. I have a hard time fathoming spending almost 3 times as much – especially when we go through 4 gallons a week.

This morning I ventured to Whole Foods. I had only been in that store once since moving to Kansas City and it was probably 4 years ago. I spent a LONG time in there today jotting down prices on everything from produce, to whole wheat flour to milk and pasta. Talk about sticker shock…

So here’s my plan. I’m going to start a price database for organic and all natural foods. I figure even if I just start small I’ll want to make sure I’m getting the best prices on stuff. Come spring and summer I’ll rely a lot on my own garden and the farmer’s markets in town to supply my produce.

I need your tips though! Where do you shop? How do you make Organic and All Natural work in a budget? If you don’t do 100% Organic and All Natural, how do you pick which areas of food to focus on? Feel free to comment here (for the good of all the readers!) or e-mail my directly at threetimesthegiggles@gmail.com.

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*