Masthead header

Saturday Savings

This week I obviously was not paying attention while taking my picture… not only did I leave a couple of large items off the table altogether but I also managed to not get everything on the table in the shot. That’s what I get for rushing I guess. Everything you see below plus a lot more cost $73.73.

Aldi: (Not Pictured Above)
Bread – 2 loaves
2% Milk – 3 gallons
Skim Milk – 1 gallon
Red Grapes – 2 pounds
Corn Tortillas
Saltines
Brown Sugar
Bananas – 3 pounds

Hy-Vee:
Bakery Italian Bread
Dannon Yogurt – 10 cups
Deli Ham – 1 pound
Sara Lee Cheesecake
Wanchai Ferry Frozen Entree
Red Baron Pizzas – 2 not pictured
Alexia Bagged Snacks
Pringles – 4 cans
Campbell’s Tomato Soup – 4 cans
Tones Mini Spice Packages – 3
Hy-Vee Vanilla and Chocolate Ice Cream – 1 gallon
Bananas
Potatoes – 10 pound bag
Ball Park Premium Franks – 4 packages

Price Chopper:
Nature Valley Chewy Granola Bars – 1 box
Nature Valley Crunchy Granola Bars – 1 box
Chex Mix Bars – 1 box
Westpac Frozen Veggies – 4 bags
Ground Round – 4.35 pounds
Wholly Guacamole – 1 box

The Deals: Aldi had a great deal on grapes – .88 a pound! Hy-Vee has a coupon online right now for a free pound of bananas, which is why I bought a second small bunch there (versus just sticking with the bananas from Aldi). Speaking of Hy-Vee, I also snagged a 10 pound bag of potatoes for $1.77 (64% off), Pringles for .75 each (50% off), Ball Park Franks for $1.47 each (66% off), Red Baron Pizzas for $2.39 each (58% off) and the Sara Lee Cheesecake was $1.49 (71% off).

Price Chopper had a few good deals too. I snagged bags of frozen veggies for .68 each (56% off), Ground Round for $1.69 a pound (45% off) and the various granola bars were $1.50 a box (49%-56% off). I also picked up some Wholly Guacamole, which is something I never buy. Usually it’s terribly overpriced and we could make it ourselves for far less, however it was on a great sale and I had a good coupon bringing the price down to $2.49 (57% off) which is about the cost of making it ourselves when we find avocado on sale.

There is one comment from last week’s post that I want to address. Someone posted (anonymously at that) that I wasn’t taking into account all of the gas I spend driving to all of these stores or the time I spend doing all of that shopping.

There are two primary areas in town I shop. Area #1 (where I shop most often) has an Aldi, Price Chopper and Hy-Vee all within a mile of each other, on the very same road. Obviously with a set up like this my gas consumption is minimal! Area #2 I only shop if I have to be on that “side of town” like I did last week as I had a doctor’s appointment there. Those stores are a bit more spread out but are all on the same road and if I start at one end (close to my doctor’s office) and then work my way back home I hit Aldi, Hy-Vee, Hen House and Price Chopper.

As for my time, because I have very specific lists it only takes me about an hour to shop 3-4 different stores. I know many people who take that long shopping just one store! I spend about another hour a week cutting and sorting my coupons and making my shopping list. Considering I save 50-60% each week (which can mean saving $50-80 a week) I’d say my time is well spent.

Total before Sales, Coupons and Tax: $144.43

Total after Sales and Coupons: $69.67 – 52% off

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*